Tema: Kvinner fra Agder
På Wikipedia er det 6558 artikler om kvinner født i Norge, men bare 269 av dem er fra Agder. Hvem mangler og hvorfor? Vi prøver å finne svar og trenger din hjelp!
I mars arrangerer vi årets Kvinner i rødt-kampanje, som er et krafttak for å øke andelen kvinnebiografier på Wikipedia. På bokmåls-versjonen av leksikonet har det blitt jobbet målrettet med kampanjen siden 2019, og kvinneandelen har passert 25 %. Det er seks prosent over snittet på verdensbasis, men det er fortsatt mange kvinnebiografier som mangler.
Kjønnsubalanse
Wikipedia skrives og røktes av frivillige, og dermed velges temaer for artikler ut fra den enkeltes interessefelt. Hvilket pålitelig kildestoff som er tilgjengelig, vil også avgjøre om det lar seg gjøre å skrive biografi om leksikonverdige kvinner. Dessverre er kvinner ofte underrepresentert i arkiver og faglitteratur. Wikipedia reflekterer samfunnet, og hvis kvinners liv og virke har lav synlighet i offentligheten, blir det skrevet færre kvinnebiografier.
Kvinner i Agder-fylkene har over tid, og i større grad enn kvinner i andre deler av landet, hatt en annerledes og svakere tilknytning til arbeidslivet enn menn. De er litt sjeldnere i lønnet arbeid, jobber mye oftere deltid, og jobber jevnt over i sektorer med lavere lønn. Det er færre kvinnelige ledere enn i andre landsdeler.[1]
[1] LIM-planen: Regional plan for likestilling, inkludering og mangfold på Agder (2015-2027)
Fører kjønnsubalanse i Agder til at færre kvinner er relevante for leksikonet, eller er det slik at viktige kvinnebiografier bare ikke har blitt skrevet ennå?

«Vi vet at hvor i landet skribentene bor, har mye å si for hvilket stoff som blir samlet i leksikonet. Vi trenger ulike stemmer», sier Brita Rojahn, som er leder for prosjektet Styrket kvinneandel på Wikipedia.
– Tirsdag 24. februar er kvinner i alle aldre velkommen til Wikipedia-kurs på Verkstedet på Kristiansand folkebibliotek. Hvis vi samarbeider, kan vi løfte frem viktige kvinneliv i Agder og motvirke kjønnsubalanse på Wikipedia. På kurset lærer du hvordan du kommer i gang.
Fylkesvise forskjeller
Det er stor variasjon i antall kvinnebiografier per fylke. Én eller noen få frivillige Wikipedia-skribenter kan gjøre en stor forskjell for dekningen.
| Fødested | Antall kvinner med Wikipedia-biografi på minst ett språk |
| Agder | 269 |
| Akershus | 476 |
| Buskerud | 240 |
| Finnmark | 161 |
| Innlandet | 366 |
| Møre og Romsdal | 277 |
| Nordland | 281 |
| Oslo | 1318 |
| Rogaland | 357 |
| Telemark | 230 |
| Troms | 198 |
| Trøndelag | 570 |
| Vestfold | 273 |
| Vestland | 724 |
| Østfold | 238 |
Les mer
Styrket kvinneandel på Wikipedia
Kategori: Innlegg forside, Kjønnsubalanse, Kvinner i rødt, Nyheter, Wikipedia